Máte svůj “záchranný kruh”?
Občas s klienty narazím na situace, kdy je mimořádné životní okolnosti „vykolejí“. Nemyslím teď jen tak nějaký výstup mimo komfortní zónu, ale náročnou životní situaci, která vyvolává stres.
Vždy si při tom uvědomím, jak je důležité mít možnost se chytit nějakého “záchranného kruhu”. A co mi připadá ještě důležitější – mít funkční copingovou strategii nastavenou předem. Tedy ještě před tím, než k samotné situaci dojde.
Slovo coping se už stalo poměrně známým a dá se vysvětlit jako zvládání stresu nebo zátěže, která souvisí s náročnými a stresujícími životními událostmi. Funkční copingová strategie je pak taková, která pomůže fyzickou, psychickou i emocionální zátěž přiměřeně zvládnout.
Při studiu vysoké jsme v psychologii probírali různé strategie na zvládání stresu, ale dnes se chci podělit o jednoduchý přístup, který se mi v praxi osvědčuje už mnoho let. V době zátěže sahám po svém “záchranném kruhu”, tedy seznamu možností, jak si pomoci. Skládá se z odpovědí na následující otázky:
MOHU PRO SEBE NĚCO UDĚLAT JÁ SÁM/SAMA?
- co mi pomáhá, když mi není dobře? – může to být procházka, dechové techniky, jóga nebo čchi-kung či jakýkoliv sport, knihy, antistresové omalovánky nebo jiná forma „arteterapie“ (někdo rád maluje, jiný tvoří šperky, ale za dobrou terapii můžete považovat i pletení, vyšívání nebo háčkování apod.), někdo rád vaří nebo peče… Obecně lze říci, že nejlépe fungují techniky, které již máte nacvičeny. Vaše tělo, mysl i emoce daleko rychleji zareagují, pokud použijete něco známého.
- co se mohu naučit, abych situaci zvládl/a lépe? – uvědomit si, jaké kompetence mi chybí/potřebuji zlepšit a jejichž získání mi umožní zvládnutí situace (zda jde o vědomosti, dovednosti, schopnosti nebo je potřeba jiný úhel pohledu či změna postoje)
MÁM VE SVÉM OKOLÍ NĚKOHO, KDO MI MŮŽE POMOCI?
- musím zvládnout danou situaci sám/sama? – je dobré prověřit, zda situaci opravdu „musíte“ zvládnout sami, případně zda nejste mylně přesvědčeni, že vám „nikdo“ nemůže pomoci
- může mi pomocnou ruku podat rodina, přátelé, kolegové a pokud ano, v jakých situacích se na koho mohu obrátit? – někdy se pomoc najde i tam, kde ji nečekáte
- dovolím si, aby mi někdo pomohl? – často se setkávám s tím, že si lidé „nedovolují“ pomoc přijmout, považují to třeba za projev slabosti, stydí se atd.
NA KTERÉ ODBORNÍKY SE MOHU OBRÁTIT?
- potřebuji lektora, mentora, konzultanta, kouče nebo terapeuta či lékaře, případně jiného odborníka? – je dobré mít promyšleno, na kterého experta se mohu v náročné situaci obrátit; myslet na to už v době, kdy teprve náročnou situaci očekávám nebo i v případě, že se mi určitá stresová období opakují; samozřejmě prevence a předcházení stresu má prioritu, ale ne vždy a na vše se můžeme předem připravit
A závěrem mám pro vás malou výzvu: Zkuste si promyslet (a nejlépe i sepsat), jak vypadá váš “záchranný kruh”.
Samozřejmě pro různé zátěžové situace bude seznam vypadat jinak, ale je dobré mít základ, od kterého se můžete „odrazit“. Čím konkrétnější budete, tím lépe. Zavzpomínejte, co nebo kdo vám kdy pomohl. Klidně připište vše, co vás napadne – např. forma terapie, kterou jste chtěli v minulosti vyzkoušet, ale nedošlo na ni apod. Sama jsem takto úspěšně “vyzkoušela” akupunkturu, když jsem v roce 2018, týden před odletem do Číny na kurz čchi-kungu, nemohla kvůli zánětu v rameni pohnout rukou. Představa, že s neskutečnou bolestí a bezvládnou rukou se o sebe budu muset v zahraničí postarat, mě nutila hledat rychlé řešení – moje osvědčená masérka mi doporučila ověřenou rehabilitační lékařku, která mi poskytla tu nejlepší péči. Já tak mohla nejen odletět, ale také si užít i cvičení v Shaolinu.
A pokud budete potřebovat pomoci s poslední otázkou, nabízím zde odkaz na Katalog P. Jde o společenství lidí, kteří se věnují pomoci a podpoře druhých. V katalogu naleznete přehledně a na jednom místě ucelené informace o metodách, službách a produktech, které nabízí. Jsem ráda, že mohu být součástí této podpůrné skupiny.